Dnes si převzal svoji zaslouženou výhru v podobě lahve vína pan Martin Černoušek z firmy EXPLOR CAPITAL a.s., jeho názor na knihu Adama Smitha si můžete přečíst níže.

Dobrý den pane řediteli,
Milé kolegyně a kolegové,

zda jsem četl knihu Adama Smithe, Pojednání o podstatě a původu bohatství národů? V jisté euforii jsem si ji jako bývalý student oboru zahraničního obchodu koupil, rozečetl, ale vzdal jsem to. Záložka zůstala na straně 88 z celkových téměř 900. Vydání z roku 2001, Liberální institut.

Kniha ve své době jistě revoluční, ale z dnešního pohledu použitelná v praxi jen minimálně. Mnoho obchodních modelů, praktik a činností dnes již neexistuje. Zlatý a stříbrný standard měn a směnných kurzů zemřel na následky dolarové infekce již v minulém století a najít v tomto dlouhém pojednání principy použitelné v dnešním světě je velmi složité. Zahraniční obchod dnes neprobíhá mezi jednotlivých zeměmi, ale na úrovni nadnárodních korporací a tak dále.  Snad jen nostalgické poučení o tom, že v době, kdy jiné národy bohatly, my jsme u toho nebyli.

Kniha pro mne patří do kategorie historických pramenů, o kterých je dobré vědět, znát jejich hrubý obsah a sáhnout po nich v případě, že chcete znát, jak se na danou problematiku nahlíželo v 18. století. A nalistovat příslušnou kapitolu a téma.

Tolik má zkušenost a názor.

S pozdravem

Martin Černoušek
ExploR Capital a.s.

DSC 0002 mala

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo