Bude „junior“ stačit na samostatné řízení podniku?

Omyl třetí: Firmu povede má krev

Pracoval jsem na projektu restrukturalizace obchodní divize ve výrobní firmě, kterou čerstvě převzal syn zakladatele „junior“. Neměl ani dokončenou vysokou školu, ani jakoukoliv předchozí praxi v řízení aspoň malého kolektivu. Navíc jeho otec byl silná osobnost. Nenechal ho dělat samostatně žádná rozhodnutí, ani v soukromém životě.

Vznikly dva zásadní problémy:
Jak předat firmu, která byla velmi tvrdě, direktivně řízena (centrální rozhodování). Častým projevem bylo řvaní na chodbě na podřízené. Neexistovala žádná vize společnosti, nebyly popsány žádné procesy, chybělo delegování pravomocí, zodpovědností. Koncepce bylo sprosté slovo.
Jak může převzít společnost nemanažer, bez jakéhokoliv předpokladu pro vedení lidí, který má navíc naprosto odlišnou povahu než jeho otec zakladatel firmy. Firmu vybudovanou direktivním způsobem, převzal syn s liberálními vlastnostmi po matce.
Otec sice juniorovi vedení společnosti předal, ale do řízení mu tvrdě zasahoval. Vznikl takový „kočkopes“. Junior byl ze vzniklé situace zoufalý. Řešení našel u jisté sekty, která mu sice pomáhala s řízením firmy, ale na druhou stranu vysávala finanční prostředky ze společnosti.
Výsledkem bylo chaotické řízení. Firma generovala ztrátu. Ztráta byla kryta prodejem uměleckých děl z rodinné sbírky.

Podobné případy se odehrávají i v jiných firmách. Jsou překvapivě identické, jak přes kopírák. Otec založil firmu. V začátcích pracoval 20 hodin denně, aby firmu vybudoval a přitom zanedbával výchovu dětí. Teď se snaží vše dětem vynahradit penězi, barákem, drahým autem. Výsledek: dospělé děti ještě navíc ztrácí vnímání hodnoty peněz…

Jak by vlastně měla proběhnout generační obměna ve vedení společnosti?
Společnost s direktivním způsobem řízení, ve které veškeré rozhodování se sbíhá j jedné osobě, nelze úspěšně předat novému vedení. Není co předávat. Je to jak u čety, které zastřelí velícího důstojníka - nastane chaos.
Než nastane jakýkoliv krok v předávání „žezla“, musí firma projít restrukturalizací. Stanovením vize společnosti, nastavením dlouhodobých i krátkodobých cílů, nastavení procesů, popsání informačních toků, delegování pravomocí a zodpovědností.
Další krok je vybrání nového vedení společnosti. Ideálně oficiálně vyhlásit konkurz, do kterého se může přihlásit i junior.

Samozřejmě existuje i další řešení.      Firmu prodat…

Pokračování příště….

haluzikSpecializuji se na restrukturalizaci firem, řízení změn, růst hodnoty firmy, budování brandu, budování obchodních týmů.

Interim manažer – nájemný manažer CSO, CEO

Ing. Martin Haluzík, +420 734 481 205, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo