Nástroj připravený MZV ve spolupráci s CzechTrade a MPO ČR přináší nový pohled na exportní příležitosti pro české podnikatele.

Zahraniční trhy se dnes rychle mění, a proto přináší tyto instituce našim exportérům Mapu globálních oborových příležitostí, kterou vytvořili proto, aby pomohly našim firmám na tyto změny flexibilně reagovat. Exportní příležitosti mohou české firmy v knize vyhledávat pomocí teritoriálního nebo sektorového klíče, případně pomocí HS kódů.

Karty jednotlivých zemí obsahují širokou škálu praktických ekonomických informací. Zejména:

  • údaje o stavu ekonomiky
  • aktuálně platné obchodní dohody mezi státem a EU
  • přehled top 10 položek obchodní výměny s ČR
  • příležitosti pro české exportéry včetně komentáře

Sledují trendy v mezinárodním obchodě a každá karta země obsahuje dvouleté výhledy odhadovaného makroekonomického vývoje. V části, ve které jsou představovány jednotlivé sektorové příležitosti, se dočtete o možnosti dodávek v širších souvislostech, o konkrétních plánovaných investicích anebo třeba změnách v chování spotřebitelů v zemi.

Příležitosti uvedené v Mapě oborových příležitostí jsou vytipovávány na základě statistických dat, která jsou následně upravena a doplněna ekonomickými diplomaty našich zastupitelských úřadů a proexportních agentur. Po loňském doplnění knihy o příležitosti v oblasti rozvojové spolupráce, byly do letošní verze nově zařazeny informace o exportním financování.

Vyhledávání v Mapě globálních oborových příležitostí v třídění dle regionu a země, dle oboru nebo dle konkrétního HS kódu je k dispozici na BusinessInfo.cz/mop.

Mapa globálních oborových příležitostí je k dispozici rovněž v elektronické verzi ve formátu pdf.

Zdroj informace: MZV ČR

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo