Ve spolupráci se statutárním městem Brnem Vám na jaře 2018 nabízíme účast na obchodní misi do rumunské Ploješti.

Tato akce (předběžně v termínu 21. - 23. 5. 2018) bude spojena s organizací dvoustranných jednání pro navázání přímých vztahů mezi českými a rumunskými partnery, návštěvami vybraných firem a k projednání návrhů na případnou vzájemnou spolupráci.

Rumunsko patří k největším obchodním partnerům ČR v regionu jihovýchodní Evropy. Je to dáno nejen politickými, ekonomickými a obchodními vazbami mezi oběma státy (členství v NATO a Evropské unii), ale také značným potenciálem rumunského trhu a relativní geografickou blízkostí obou zemí.

 Ploiesti 01 CCI Prahova 250px Prahova in Romania.svg

K exportním příležitostem, které v současné době rumunský trh nabízí, lze říci, že domácí produkce zatím zdaleka nestačí pokrýt poptávku a dovoz do země značně převyšuje vývozy. Jednou z příčin je stále nedokončená restrukturalizace v některých odvětvích rumunského hospodářství a obecně nižší produktivita práce.

Čeští výrobci se proto mohou i přes velkou konkurenci z dalších evropských zemí na rumunském trhu stále uplatnit, neboť české výrobky a technologie byly a stále jsou co do kvality a obchodně-dodavatelských podmínek v Rumunsku vnímány pozitivně.

Nejperspektivnější položky pro export naleznete ZDE

Ploješť je velmi významným průmyslovým městem v Rumunsku, ekonomickým a kulturním centrem župy Prahova. Ropovody ho napojují jak na Bukurešť, tak i na přístavy u Černého moře.

Župa Prahova je významnou  oblastí v jižní části Rumunska s největší urbanizací v celé zemi. Se svými zhruba 820 000 obyvateli je Prahova třetí největší co do počtu obyvatel a je na čvtrtém místě co do podílu HDP.

Průmysl je pro Prahovu klíčový, více než 45% z téměř 22 000 podniků působí zejména v tomto sektoru. Hlavními obory jsou ropný průmysl, jenž je tradičním oborem hospodářství (první  rafinerie na světě byla založena v roce 1856 právě v Ploješti). Poté následuje energetika, strojírenství, potravinářský průmysl, zpracování pneumatik, výroba stavebních materiálů, čistících prostředků a nábytku. V posledních letech se rychle rozvíjí i IT a telekomunikační  sektor.

Hlavními exportními artikly jsou vybavení a náhradní díly pro ropný, plynařský a petrochemický průmysl, části pro odlévání, prvky automobilového průmyslu, dřevo, stavební materiály, nerostné suroviny, textile, potraviny a tabák.

Zemědělský povrch (téměř 270 000 hektarů) poskytuje dostatečnou půdu pro kultivaci obilnin, zeleniny, slunečnice a krmných plodin. Nejspecifičtější oblastí zemědělství  je vinařství, Prahova a její červené víno je nejznámější v celém Rumunsku i za jeho hranicemi.

V případě vašeho zájmu o účast vyplňte přihlášku a profil ZDE nebo nás do 15. 4. 2018 kontaktujte prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Akce je realizována v rámci projektu Centrum mezinárodního obchodu za finanční podpory statutárního města Brna.

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo