Hlavním cílem kontaktního setkání, které proběhne 26. dubna 2018 v Brně, je podpora a usnadnění obchodních vztahů mezi Českou republikou a Kosovem.

Velvyslanectví České republiky v Prištině pořádá ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno a Kosovskou obchodní komorou podnikatelské kontaktní fórum pro české a kosovské firmy. Kontaktní fórum je realizované v rámci projektů ekonomické diplomacie s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR. V průběhu této akce budou účastníkům poskytnuty prezidentem Kosovské obchodní komory aktuální informace o příležitostech ve stavebním sektoru Kosova a s příspěvkem vystoupí rovněž obchodní rada Vítězslav Pur z Velvyslanectví ČR v Prištině. Dále bude možné navázat kontakty s přítomnými představiteli kosovských firem působících ve stavebnictví, které hledají české dodavatele a spolupracující partnery.

Stavebnictví patří v Kosovu k dynamicky se rozvíjejícímu sektoru. V Kosovu probíhá řada velkých projektů, jako např. výstavba dálniční a železniční sítě, výstavba obytných a administrativních budov, čistíren odpadních vod, rekonstrukce kanalizačních sítí a další. Jedním z programů kosovské vlády je rovněž zvyšování energetické efektivnosti veřejných budov. 

Kosovo patří mezi menší země západního Balkánu s 1,8 milionu obyvatel. Poté, co dosáhlo v roce 2008 samostatnosti, se sice musí vyrovnávat s bolestnou historickou zátěží a standardními politickými problémy fungování nedávno vzniklého státu, ale přesto je jednou z nejrychleji se rozvíjejících zemí regionu se stabilním ekonomickým růstem (4 % HDP) a s vysokým podílem zahraniční rozvojové pomoci a investic, zejména ze strany zemí EU a USA. Budování nového státu je tak příležitostí pro navazování obchodní spolupráce v řadě odvětví, zvláště pro firmy ze zemí, jako je Česká republika. Kosovo se totiž, v důsledku přetrvávajících klišé postkonfliktní země, ještě nedostalo mezi priority velkých zemí a nadnárodních korporací. Toto „okno příležitosti“ má však omezenou dobu trvání. Případný obchodní úspěch v Kosovu navíc otevírá cestu do Albánie a dalších zemí regionu. Dokladem potenciálu obchodní spolupráce jsou úspěchy českých firem v posledních letech a fakt, že od roku 2014 český export do Kosova roste ročně o cca 10 procent, a to v různých sektorech kosovské ekonomiky. Více ZDE

Kosovský trh obecně nabízí českým vývozcům velké možnosti, zejména v oblasti energetiky, dopravy, infrastruktury, stavebnictví a také v oblastech čištění odpadních vod a pitné vody. Program předvstupní pomoci EU (IPA II) a závěry vídeňského summitu o západním Balkánu nabízejí velký potenciál pro vedení nových podniků a rozvoj vzájemné spolupráce.

Datum: 26. dubna 2018, 10:00 - 13:00

Místo konání: velký sál RHK Brno, Výstaviště 1, 648 04 Brno

Seznam přijíždějících kosovských firem a institucí, které budou v Brně k dispozici pro osobní jednání naleznete ZDE (prosíme případně o informaci s kým se máte zájem setkat konkrétně). Nabízíme rovněž následnou možnost prohlídky Stavebních veletrhů v Brně (volné vstupy obdržíte ráno při registraci).

V případě dotazů či zájmu o účast prosím kontaktujte: Mgr. Oto Hrdlička, tel: 532 194 918, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo