Nebývalá poptávka po léčivech v Tunisku a sousedních zemích představuje mimořádnou příležitost pro vyplnění mezery na trhu Tuniska i okolních zemí, zejména pak Sahelu. Na rozsáhlou krizi v dodávkách léčiv reaguje státní administrativa zajištěním dodatečného financování, ale léčiv se na trhu nedostává. V listopadu, 22. - 24. 11. 2018 proběhne v centru Tunisu široce zaměřené Mezinárodní fórum zdraví a farmacie "Pharma Expo 2018", kde bude péčí velvyslanectví zajištěn, v případě zájmu českých firem, národní stánek.

Tunisko je konfrontováno s nebývalou krizí v zásobování léčiv, týká se to léčiv pro léčbu chronických onemocnění, jejichž nedostatek se projevuje již od konce roku 2017. O příčinách nebývalé krize se experti dohadují, v každém případě je ale úzkým hrdlem lahve  Centrální lékárna Tuniska, která uděluje licence pro vstup léčiv na místní trh při zachování politiky diverzifikace dodavatelů pro zajištění nezávislosti na výhradním dodavateli. Ministertvo zdravotnictví nově zavádí od nového školního roku povinné očkování proti hepatitidě A, což bude vyžadovat značné množství vakcín, kkteré nejsou skladem.  Místní farmaceutický průmysl se v minulosti soustřeďoval na asijské dovozy výchozích surovin, které způsobily, že již ve 30 případech byly celé šarže léčiv staženy z trhu. Farmaceutický průmysl je poddimenzován a nadměrná poptávka po léčivech vede k nedodržování výrobních postupů, které končí záměnou léčiv v lékovkách, po které následuje jen stažení celých šarží z distribuce. Dalším důvodem ovlivňujícím nerovnováhu zásobování trhu jsou okolní státy, které ve velkém léčiva vykupují a pašují do zemí Sahelu, což dokládají publikované nálezy celní správy. Tuniská republika uvolnila dodatečné finanční prostředky pro řešení problému nedostatku léčiv na domácím trhu, ale výrobní a dodavatelská základna chybí.

PHARMA EXPO 2018

Proto si také veřejnost hodně slibuje od mezinárodního fóra PHARMA – EXPO 2018 v Tunisu, organizovaného v Kongresovém paláci na hlavní třídě Mohamed V. ve dnech 22.-24.11.2018. Široká nomenklatura veletržní akce zahrnuje farmaceutický průmysl a jeho základnu (PLNIČKY, TABLETOVAČKY, BALIČKY),  ale i základní chemické suroviny pro výrobu léčiv, výživové produkty, dále vybavení pro dentisty, laboratorní zařízení včetně nábytku, přístroje pro sterilizaci a čištění, chirurgické vybavení, pomůcky pro domácí péči, ale i cenově přístupné invalidní vozíky, kde je značný zájem o přenos výroby do Tuniska, ale i veterinární léčiva, více na www.pharma-expos.com

Potenciální zájemci, hlaste se,  podle Vašeho zájmu zajistíme národní stánek, tlumočení, domluvíme výhodné ubytování, zajistíme místní dopravu a sjednáme schůzky. 

Dotazy a registrace: Ing.Pavel Černý, CSc., obchodní rada velvyslanectví ČR v Tunisku, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Zdroj: Velvyslanectví ČR v Tunisku

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo