Regionální hospodářská komora Brno zastřešuje nově vznikající platformu Life Sciences 4.0, na kterou získala od města Brna dotaci.

27. dubna 2022 proběhl v rámci této aktivity úspěšný workshop a především diskuzní setkání o počtu 35 účastníků na téma „Zdravotnické prostředky a IVD – praxe MDR a IVDR“.

Workshopu se zúčastnili zástupci řady významných zdravotnických firem, stejně jako zástupci Masarykovy Univerzity i VUT, Krajského úřadu JMK, Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP), České asociace výrobců a dodavatelů diagnostik in vitro (CZEDMA), tedy důležité autority v oboru.

Hned v úvodu vystoupil děkan Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pan David Vetchý, který v krátkosti prezentoval možnosti fakulty pro perspektivní budoucí spolupráci s firmami. Následně se slova ujal pan Radek Fialka z firmy oncomed manufacturing a člen představenstva RHK Brno, který nastínil problémy, se kterými se firmy potýkají z hlediska certifikace a notifikace. Mimo tyto body se p. Fialka věnoval také představení platformy Life Sciences 4.0, která si klade za cíl propojení univerzitních subjektů a podniků z oblasti živých věd za účelem zvýšení konkurenceschopnosti lokálních firem.

Po této úvodní sekci následovala již sekce odborná, kterou zahájil Michal Koščík z Masarykovy Univerzity, jenž nastínil problematiku z legislativního pohledu. Stav notifikace dle MDR (Nařízení o zdravotnických prostředcích) ve společnosti ITC Zlín (Institutu pro testování a certifikaci) prezentoval Pavel Vaněk. Pan inženýr mimo jiné informoval o velkém zájmu o exkurze pro jejich zaměstnance do jednotlivých firem, aby získali celkově větší znalost i o výrobě zdravotnických prostředků jako takových. Následovala přednáška generálního ředitele Českého metrologického institutu (ČMI), pana Jiřího Tesaře, o stavu notifikace v jejich společnosti.

V současné době není v ČR k dispozici žádná notifikovaná osoba k certifikaci dle MDR. O tuto usiluje právě ITC Zlín a ČMI a předpokládá se, že po jejich schválení a rozšíření budou schopni zajistit certifikaci 90–95 % zdravotnických prostředků vyráběných v ČR.

Široká debata všech zúčastněných dokazovala velký zájem o tuto problematiku a otevřela spoustu dalších otázek.

Na příštím setkání platformy Life Sciences 4.0 plánujeme blíže představit plánovaný BioPharma Hub Masarykovy univerzity a další možnosti, vize, plány v rámci výzkumu a vývoje pro firmy (červen 2022, termín bude upřesněn).

Bližší informace: Věra Kinclová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 532 194 927

foto 1 foto 2JPG

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora HKCR3  verygoodies    ndb logo
logo centered fullcolor