Pokud se exportem zabýváte v současnosti nebo máte v úmyslu se jím zabývat v blízké budoucnosti, je na místě zajímat se o registraci Vaší ochranné známky v zahraničí. Export výrobků, které budou označeny výraznou ochrannou známkou, pomůže daným spotřebitelům lépe si tyto výrobky zapamatovat a umožní Vaší firmě budovat si reputaci a image u cizích spotřebitelů, což může v konečném důsledku znamenat vyšší zisk.

Pokud Však vaše obchodování nepřesahuje hranice jedné země Evropské unie, můžete si svou ochrannou známku zapsat u daného vnitrostátního úřadu a zvolit národní ochranu pro svou značku a veškerou hodnotu, kterou ztělesňuje, získat tam, kde ji potřebujete. Pokud  podnikáte ve více zemích EU, je pro vás pravá volba ochranná známka Společenství, která vám nabízí ochranu po celé EU. Zápis ochranných známek Společenství se provádí u Úřadu pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM). Ochranná známka Společenství nabízí jejímu vlastníkovi prostřednictvím jediného zápisu ochranu ve všech členských státech EU. Při zápisu ochranné známky Společenství se nelze setkat s polovičatým výsledkem: buď ji získáte pro všechny členské státy, nebo ji nezískáte vůbec. Zásadní výhodou je řízení v českém jazyce – jiný, a sice jeden z úředních jazyků EU, si musíte vybrat pouze v případě sporných řízení.

Se zápisem této ochranné známky je spojena řada výhod, jimiž jsou:

  • společná a jednotná ochrana práv
  • jediná přihláška k zápisu, vyplněná on-line v jednom jazyce, platí ve všech členských státech EU
  • ochranná známka Společenství propůjčuje jejímu vlastníkovi výhradní právo na ochranu ve všech stávajících i budoucích členských státech Evropské unie
  • tuto ochranu můžete uplatňovat na trhu čítajícím téměř 500 milionů spotřebitelů.

Náklady spojené s registrací CTM

Dobrým ukazatelem při výběru konkrétního druhu ochranné známky jsou náklady na správní poplatky, které se mohou podstatně lišit. Potřebujete-li chránit svoji značku ve více státech, národní varianta bývá označována vždy jako nejdražší. Zaplatíte totiž správní poplatky i náklady právního zastoupení v každé zemi zvlášť. U evropské ochranné známky jsou poplatky vyměřeny pevnou sazbou 900 EUR + každá další třída nad tři 150 EUR.

Jakmile je ochranná známka Společenství zapsána, můžete ji každých deset let bez omezení obnovit. Poplatek za obnovu je 1 350 EUR.

Ing. Yveta Janásová, patentový zástupce, členka RHK Brno
tel: +420 602 288 831, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  www.janasova.cz

 

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo