Jaké jsou nejaktuálnější trendy v obkladech a dlažbách? To pro vás společnost M.B.KERAMIKA zjišťovala na mezinárodním veletrhu CERSAIE v italské Bologni. Zástupci firmy na této každoroční prestižní akci nikdy nechybí a představené novinky postupně představují zákazníkům. Jak říká obchodní ředitelka Veronika Prouzová, celkové provedení obkladů a dlažeb je rok od roku povedenější a propracovanější.

Areál, ve kterém akci pořádali, byl složen z šestatřiceti hal plných zajímavých obkladů, dlažeb a sanity. Návrháři podobně jako v předchozích letech čerpali inspiraci v přírodě a oblibě se tak budou těšit obklady a dlažby ve vzhledu dřeva, mramoru, betonu nebo kovu. Změna oproti loňsku? Ještě dokonalejší vzhled, který jde ruku v ruce s velkými formáty. V prostředí špičkového designu dnes jednoznačně vládnou velkoformátové obklady a dlažby. Dlouhodobým trendem jsou rozměry 60x120 cm a nově i mnohem větší, například 300x150 cm či 160x320 cm.

U mramorových obkladů také platí: Čím větší, tím lepší

mb1Například s obklady a dlažbami ve vzhledu mramoru si výrobci doslova vyhráli. Tak perfektně vykreslili žilkování, probarvení a strukturu mramoru, že uvedly návštěvníky v úžas. Představili jak designy obkladů, které vychází ze skutečných přírodních mramorů, tak velmi moderní, až volné interpretace. „Obklady v imitaci mramorů totiž v koupelnách, reprezentativních prostorách a dalších místnostech nejvíc vyniknou ve velkých rozměrech, čímž podtrhnou jejich luxusní vzhled. Platí zde jednoduché pravidlo: čím větší formát, tím lepší,“ vysvětluje Veronika Prouzová.

Bílé obklady speciálně vytvořené pro developery

Na CERSAIE se těšily obdivu také obklady a dlažby, které jsou vhodné především pro developerské projekty. Vládnoucí barvou obkladů je bílá. A designéři ví, proč. Bílé obklady totiž mají moc každý mb2interiér, u kterého je žádoucí, aby působil reprezentativně, prosvětlit a dodat mu zajímavý náboj. Obklady jsou rektifikované, to znamená, že je lze pokládat jen s minimální spárou. Místnosti se pak lépe udržují, protože ve spárách se neudržuje špína. Představené obklady mají všechny možné formáty a nejlépe se kombinují s dlažbami v imitaci betonu. Bílé obklady a dlažby ve vzhledu betonu lze navíc pořídit za opravdu bezkonkurenční ceny.

Onyxové obklady nahrazují obrazy

mb3Hotovou pastvou pro oči v koupelnách a reprezentativních interiérech budou obklady ve vzhledu onyxových kamenů. O tyto luxusní obklady mají zákazníci čím dál větší zájem. Například keramička Ariostea ukázala naprosto ohromující zpracování – šestimilimetrový obklad ohnula do mírného oblouku, díky čemu v prostoru líp vynikne jeho krása. „Lesklý povrch obkladů působí plastickým dojmem a každý kus vypadá jako skutečný polodrahokam. Tyto designové obklady zároveň nabízejí mnoho variací provedení ve světlých i tmavých barevných odstínech a jejich kombinace. Stávají se tak jedinečným kusem umění, který na zdích působí jako malba,“ upřesňuje Veronika Prouzová.

Medusa je na mýdlenkách či držácích na ručníky

mb4Luxusní značky, jakými jsou Versace a Valentino, přenášejí trendy z módních mol do návrhů obkladů a dlažeb. Co nového představili návrháři značky Versace, která je na poli interiéru známá především honosným stylem obkladů a dlažeb se zlatavými odlesky? „Na trh uvedli černobílou kombinaci obkladů a dlažeb. Vychází tak vstříc požadavkům zákazníků, kteří preferují jednodušší a elegantní styl koupelen. Důsledně se zaměřili na detaily. Typický znak Versace – Medusa, se objevuje na mýdlenkách, na umyvadlech, taburetu, osvětlení či držáku na ručníky,“ přibližuje obchodní ředitelka M.B.KERAMIKY. Značka Valentino zůstala věrná své eleganci a mimo jiné představila obklady ve vzhledu rostlin s 3D efektem, které v koupelnách působí jako umělecká díla z rukou mistrů.

Obklady ve vzhledu kovů mají odvážné barvy

mb5Víc do hlouby jde také zpracování obkladů a dlažeb v designu kovů, které vyniknou především ve velmi moderně a industriálně laděných interiérech. „Návrháři se letos na vzhled kovů zaměřili v mnohem větší míře než loni. Obklady a dlažby mají kovový povrch v typicky rezavohnědé barvě, ale i v mnohem odvážnějších barevných tónech, například modrozelené nebo šedočerné. Dlaždice zároveň věrně napodobují korozi kovů a jejich patinu. Tento design hezky vynikne třeba v luxusní garáži,“ říká Veronika Prouzová.

Obklady vynikají na vanách i pracovních deskách

A jaký je nejnovější super trend? Nevyužívat obklady a dlažby jen jako obkladový materiál na stěny a podlahy. Ale popustit uzdu fantazii a úchvatné designy ve vzhledu mramorů či onyxových kamenů použít i jako obklad nábytku, kuchyňských linek či jako materiál pro výrobu van, umyvadel a dřezů. Tak bude možné pojmout interiér jako jeden harmonický celek, kterému bude vládnout jednotný design. Takového prostory budou působit mimořádně zajímavě a přitažlivě…

Autor: Petra Srstková

 

 

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo