Skutečnost, že v nejen v Brně, ale i v celé ČR přibývá cizinců, je již známá. Jde o logický vývoj ve společnosti, která se internacionalizuje, a to vzhledem ke globalizačním procesům, členství ČR v EU nebo hospodářské poptávce. Pojďme se podívat na tento jev podrobněji očima statistiky.

V současné době je k pobytu v rámci města Brna přihlášeno více než 32 tisíc cizinců. Počty cizinců jsou součtem nahlášeného jak trvalého, tak přechodného pobytu. Jedná se o statistiku MVČR, která je měsíčně aktualizována. Zvláštní postavení mají občané Slovenska, kteří se mezi cizince počítají, nicméně velká část z nich se nemusí na úřadech v ČR k pobytu hlásit. Bez Slováků (část z nich je totiž v Brně k trvalému pobytu přihlášena a ve statistikách tak figuruje) žije v Brně celkem přes 25 tisíc cizinců, což je 6,7 % všech obyvatel města. Nicméně ani tento počet není úplně přesný. Nezanedbatelnou část cizinců totiž tvoří občané EU s pracovními smlouvami a ti nemusí být přihlášeni k pobytu a do statistik se tak nepromítají. Při stanovování celkového počtu cizinců a počtu cizinců z jednotlivých zemí je tedy potřeba  s těmito nepřesnostmi počítat.

Když vynecháme Slováky, tak nejvíce je v Brně k pobytu přihlášeno Ukrajinců, Vietnamců nebo Rusů. Ve statistikách jsou významně zastoupeni i občané Rumunska, Bulharska, Indie, Polska nebo USA. Dynamika růstu nabrala na intenzitě zejména po roce 2015. Lze se domnívat, že za nárůstem stojí poptávka firem po “chybějících” zaměstnancích při velmi malé nezaměstnanosti v ČR. Zajímavý je i fakt, že počet cizinců žijících v zázemí města v okrese Brno-venkov je stabilní a příliš se v průběhu času nemění (v současné době je k pobytu v zázemí města přihlášeno více než 6 tisíc cizinců). Data od roku 2011 potvrzují svázanost počtu cizinců s hospodářským růstem města a regionu. V roce 2011, kdy byla ekonomika ovlivněna globální ekonomickou krizí, počet cizinců v Brně dokonce klesal. Nyní je trend přesně opačný.

Další podrobnosti a grafy ZDE

Zdroj: DATA.BRNO

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  verygoodies magnus ndb logo