Regionální hospodářská komora Brno (RHKB) chce iniciovat změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Jejím výsledkem mají být pokuty pro bezohledné řidiče kamionů, kteří blokují české dálniční tahy. Komora dopisem vyzvala ministra dopravy Dana Ťoka, aby záměr podpořil. Podnětem komory se bude zabývat i policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle aktuální právní úpravy smí řidič kamionu na silnici o třech nebo více jízdních pruzích jet v levém pruhu jen tehdy, pokud je to nutné při objíždění, otáčení se nebo odbočování. Velké problémy řešili silničáři například v polovině ledna na dálnici D1 u Jihlavy, kde sněžení a hustý provoz vedl k nehodě zhruba třicítky aut, z čehož většinou šlo o kamiony. Dálnice byla zablokovaná na několik hodin.

Podle policie pravidla na českých dálnicích řada řidičů kamionů, zejména těch zahraničních, nedodržuje. „Problémy se objevují především v zimním provozu, kdy kamiony předjíždějí pomalá nebo už stojící vozidla. Ve stoupáních na dálnici vznikají kolony, které blokují plynulou dopravu nebo provoz na dálnici zastaví zcela,“ uvedl předseda představenstva Regionální hospodářské komory Brno Ladislav Chodák.

To potvrzuje i ředitel dopravní policie Tomáš Lerch, podle něhož řidiči kamionů svým chováním často vytvoří situaci, kvůli které je znemožněna zimní údržba silnic a dochází pak k neprůjezdnosti celé dálnice.

Brněnská hospodářská komora ministerstvu dopravy navrhuje změny zákona, jež povedou k významným pokutám pro bezohledné řidiče. Podle Lercha by jiným řešením mohla být přechodná či místní úprava provozu na dálnicích. „Na rizikových místech a v rizikových časech nebo za konkrétních povětrnostních podmínek, jako je sníh a déšť, by úprava omezovala jízdu vybraných vozidel, respektive by pro provoz vybraných vozidel byl určen výhradně pravý jízdní pruh,uvedl Lerch s tím, že podobné regule již platí v zahraničí.

Policie sama v loňském roce ministerstvu dopravy omezení předjíždění nákladních vozidel v blízkosti uzavírek na rekonstruované dálnici D1 navrhovala, ke změnám ale resort dopravy nepřistoupil.

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo