K 1. lednu 2017 vstoupil v Rakousku v platnost novelizovaný zákon o boji proti mzdovému a sociálnímu dumpingu (LSD-BG) z r. 2011.

Ten v duchu předchozích novel (poslední z května 2015) přináší další přitvrzení formálních povinností, které zahraniční firmy vysílající své pracovníky do Rakouska musí splňovat. Pro zahraniční firmy je mnohdy obtížné se ve škále požadovaných podkladů orientovat a v případě kontrol stran rakouské Finanční policie jsou tak vystaveny nejen nepříjemným správním řízením, ale hlavně  neúměrně vysokým pokutám. Velvyslanectví ČR v Rakousku podniká veškeré kroky k tomu, aby všechny povinnosti kladené na české firmy prostřednictvím zákona LSD-BG nejen maximálně vyjasnilo, ale v rámci připravované novely zákona i snížilo enormní byrokratickou náročnost vysílání pracovníků a v neposlední řadě prosadilo vynětí dopravních a přepravních služeb z aplikace tohoto zákona.  

V příloze Vám k dispozici nabízíme právní stanovisko rakouské právní kanceláře Grilč-Vouk-Škof z Grazu k LSD-BG pro případ, že by Vaše firmy byly při kontrole rakouskou Finanční policií přistiženy z důvodu nesplnění všech formálních požadavků pro vysílání pracovníků (ke stažení ZDE)

Firmy by měly vědět, že 130 slovinských firem již proti LSD-BG podalo stížnost u EK v rámci EU pilotního řízení a že u Evropského soudního dvora bylo nedávno spuštěno řízení o předběžném rozhodnutí týkající se jednoho formálního požadavku (resp. správní praxe) LSD-BG. Pokud se firmy neprohřeší proti mzdovému dumpingu, tj. svým pracovníkům zaplatí mzdu v minimální výši dle v Rakousku a dané branži platné kolektivní smlouvy, a důvod jejich stíhání rakouskými orgány tedy spočívá ve formálním pochybení, naleznou v příloze užitečnou argumentaci, jak se právně bránit.

V každém případě by se měly co nejdříve obrátit na Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Rakousku. Zde Vám pomůžou zjistit důvod a stav správního řízení a poradí následné další kroky.  Jak se bohužel stále více ukazuje, aplikace LSD-BG s sebou přináší byrokratickou šikanu zahraničních firem, která i dle stanoviska zmíněné rakouské právní kanceláře není v souladu s evropským právem a tudíž je možné se proti ní bránit.

Zdroj informace: Velvyslanectví ČR v Rakousku

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo