Dne 25. dubna 2018 se setkali představitelé Kosovské obchodní komory (KCC) vedené prezidentem komory Safetem Gerxhaliu s vedením Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno), kterou zastupoval ředitel RHK Brno pan Čeněk Absolon.

Jednání se zúčastnil rovněž ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín pan Michal Švagerka a obchodně ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Prištině pan Vítězslav Pur. Na prvním setkání se představitelé obou komor vzájemně informovali o aktivitách svých komor, o počtu a skladbě členů a o oblastech zájmu, ve kterých by chtěli rozvíjet další spolupráci. Na závěr setkání pozval prezident KCC p. Gerxhaliu představitele RHK Brno a české firmy do Kosova. V průběhu návštěvy Kosova navrhnul prezident KCC Gerxhaliu uspořádání ekonomického fóra mezi českými a kosovskými společnostmi, podpis memoranda o spolupráci mezi KCC a RHK Brno a prezentaci českých řešení v oblastech Smart City pro starosty kosovských měst.

Ve čtvrtek 26. dubna se v prostorách RHK Brno uskutečnilo kontaktní fórum, kterého se zúčastnili představitelé obou komor Safet Gerxhaliu a Čeněk Absolon, vedoucí Zastupitelského úřadu Kosovské republiky v ČR chargé d ́affaires Arber Vllahiu, obchodně ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Prištině pan Vítězslav Pur, představitelé vybraných českých firem a pracovníků RHK Brno.

Prezident Gerxhaliu představil Kosovskou obchodní komoru, informoval přítomné o jejích aktivitách a zájmu kosovských firem o užší spolupráci s českými firmami, zejména v oblastech silničního a železničního stavebnictví, výstavbě malých vodních elektráren, obnovitelných zdrojů a IT technologií. Blíže informoval o stávající právní a ekonomické legislativě, která je v souladu s právem EU, o možnostech založení firem v Kosovu a financování společných projektů z fondů EU – jako např. z IPA2 nebo z fondů EBRD. Ředitel Absolon se zaměřil ve svém vystoupení zejména na možnou spolupráci RHK Brno při realizaci evropských projektů a vzdělávání. Chargé d ́affaires Vllahiu vysoce ocenil pořádání kontaktního fóra mezi KCC a RHK Brno a přislíbil podporu Velvyslanectví Kosova dalšímu rozvoji vzájemných kontaktů. Ekonomický diplomat informoval přítomné české firmy o vzájemném česko – kosovském obchodu, o obchodních příležitostech pro české subjekty na kosovském trhu, možnostech získání podpory společným projektům v programech na podporu ekonomické diplomacie MZV ČR, programu Aid for Trade MPO ČR a programech České rozvojové agentury. Zároveň zmínil některé úspěšné obchodní případy v oblastech výstavby čistíren odpadních vod a energetice a připravenost Velvyslanectví ČR v Prištině pomoci českým firmám při vyhledání vhodných partnerů v Kosovu.

Zájemci o toto teritorium mohou kontaktovat RHK Brno: O. Hrdlička, tel: 532 194 918, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 jihomoravsky-kraj logo-komora HKCR3  brnobusiness magnus ndb logo