Ve spolupráci se statutárním městem Brnem proběhla v termínu 14. - 17. dubna 2019 podnikatelská mise do Jaroslavské oblasti. Kromě představení ekonomického, inovačního a technologického potenciálu brněnského regionu byla spojena rovněž s organizací bilaterálních jednání pro navázání přímých vztahů mezi českými a ruskými firmami, návštěvami vybraných podniků, projednání návrhů na případnou vzájemnou spolupráci nejen v oblasti digitalizace výroby i s podpisem partnerské smlouvy mezi RHK Brno a Svazem Obchodně-průmyslové komory Jaroslavské oblasti Ruské federace.

První den programu v rámci 6. ročníku mezinárodního technologického fóra „Innovations. Technologies. Manufacturing“ v Rybinsku, jehož hlavním tématy byly mimo jiné regionální továrny budoucnosti v národních projektech či strategické vize územního rozvoje v kontextu digitální ekonomiky, tak byly zástupcům více než 350 ruských a zahraničních high-tech společností, manažerům malých a středních technologických a inženýrských podniků i představitelům předních univerzit, rozvojových institucí, výzkumných center a odborných a profesních komunit odprezentovány příspěvky tajemníka Magistrátu města Brna Pavla Loutockého, radního města Brna pro územní plánování a rozvoj Filipa Chvátala, předsedy představenstva INDUSTRY CLUSTER 4.0, z.s. Tomáše Kubaly a Natalie Lipovské reprezentující firmu Flowmon Networks a.s. Během cesty se pak uskutečnila i setkání se zástupci ruských municipalit a obchodních komor a především dvoustranná jednání s ruskými firmami v Tutajevě a Jaroslavli, do kterých se dále zapojily společnosti ALTA, a.s., STROKOM, s.r.o. a v zastoupení naší komory také ASTRA MOTOR spol. s r.o.

Ruský trh se postupně mění, přesto na něm mají české firmy i přes nelehkou geopolitickou situaci dobré příležitosti k uplatnění. Výhodou je v tomto směru jeho nedostatečná nasycenost a omezená přítomnost zahraniční a domácí konkurence. Na druhé straně roste v Rusku tlak na lokalizaci výroby. Analytici v této souvislosti upozorňují, že ruský trh je značně nevyrovnaný a podmínky pro spolupráci se v jednotlivých regionech mohou značně lišit. Jaroslavská oblast spadá do Centrálního federálního okruhu (272 km od Moskvy, 1,27 mil. obyvatel), patří k průmyslově nejrozvinutějším ruským regionům, s předpokladem pro rozvoj v oborech strojírenství, letectví, energetiky, chemického, petrochemického, farmaceutického průmyslu, IT, turistiky a stavebnictví.

Tato akce byla realizována v rámci projektu Centrum mezinárodního obchodu za finanční podpory statutárního města Brna.

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora HKCR3  verygoodies    ndb logo