Ve spolupráci se statutárním městem Brnem proběhla v termínu 25. - 27. září 2019 podnikatelská mise do Charkova. Kromě představení ekonomického, inovačního a technologického potenciálu brněnského regionu byla spojena rovněž  s organizací dvoustranných jednání pro navázání přímých obchodních či kooperačních vztahů mezi jihomoravskými a ukrajinskými partnery a možností prezentace v rámci společného stánku na veletrhu PromENERGY 2019, jehož hlavním tématy byly energetika, dodávky tepla, napájecí zařízení, alternativní zdroje energie, zásobování vodou, systémy na čištění vody, rekuperace, klimatizace, průmyslová automatizace či specializované poradenské služby.

Výběr této výstavy nebyl náhodný, v současné době se totiž na ukrajinském trhu otevírají lákavé příležitosti v dodávkách pro sektor úsporných technologií, protože jedním z prioritních úkolů ukrajinské vlády je snížení energetické náročnosti domácího hospodářství až na polovinu. Mezi další prioritní obory patří projekty v oblasti vodního hospodářství a čištění odpadních vod, dopravní infrastruktury či zdravotnictví. Rovněž tak existuje stálá poptávka po kovoobráběcích strojích ze strany zdejších strojírenských a dalších výrobních závodů.

První den na místě proběhlo setkání se zástupci Univerzity O.M. Beketova, kterého se mimo Magistrátu města Brna účastnili rovněž představitelé JCMM, z. s. p. o.. zajišťující provoz výukového centra českého jazyka v Charkově, jehož cílem je nabídnout ukrajinským studentům kurzy českého jazyka a zájemcům o studium na vysokých školách v Brně poskytnout poradenskou pomoc. Na něj po prohlídce prostor lektorátu a seznámením s vybranými studenty navázalo i oficiální jednání zástupců obou partnerských měst (Brna a Charkova).

V  rámci doprovodného konferenčního programu 1. ročníku veletrhu PromENERGY 2019 pak dále byly ukrajinským firmám, manažerům malých a středních podniků a profesních komunit odprezentovány příspěvky tajemníka MMB Pavla Loutockého s představením profilu našeho regionu a předsedy představenstva INDUSTRY CLUSTER 4.0, z.s. Tomáše Kubaly, který hovořil zejména o českých zkušenostech v oblasti transformace ekonomiky a energetického sektoru. Během výstavy se následně v průběhu dvou dní uskutečnilo i setkání zástupců obou obchodních komor a především bilaterální jednání s ukrajinskými podnikateli, do kterých se kromě klastru dále zapojily společnosti HUTIRA - BRNO, s.r.o. PIONS s.r.o., STROKOM, s.r.o. a v zastoupení RHKB také další brněnské firmy. Řadě zájemců byla rovněž předána nabídka akcí organizovaných společností Veletrhy Brno, a.s. a možnost zapojení do kooperační burzy Kontakt-Kontrakt při MSV v Brně.

Ukrajina patří mezi 20 největších českých obchodních partnerů, vloni se umístila na 4. místě žebříčku zemí mimo EU. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty naleznete ZDE

Tato akce byla realizována v rámci projektu Centrum mezinárodního obchodu za finanční podpory statutárního města Brna.

 

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora   verygoodies    ndb logo
logo DevelopmentAid main large size