Velvyslanectví ČR ve Vídni se dlouhodobě zabývá problematikou přeshraničního vysílání zaměstnanců v souladu s rakouským zákonem o boji proti mzdovému a sociálnímu dumpingu (LSD-BG), který má dopad nejen na jednotlivé firmy, ale také na obchodní vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou.

Velvyslanectví pravidelně poskytuje českým exportérům informace ohledně vysílání zaměstnanců do Rakouska. Tyto informace jsou dle zkušeností velvyslanectví využívány zj. ze strany  malých a středních podniků a těch, kteří v Rakousku začínají podnikat nebo příležitostně vykonávají přeshraniční práce.

Velvyslanectví je v kontaktu s kompetentním rakouským ministerstvem práce, sociálních věcí, zdraví a ochrany spotřebitelů (BMASGK) a s kontrolním útvarem, kterým je Finanční policie. Na těchto jednáních pravidelně upozorňujeme na problémy českých firem s předpisy zákona LSD-BG, na tvrdý postup rakouských orgánů a s ním souvisejícími nepřiměřenými pokutami.

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) rozhodl dne 12. 9. 2019 v případu chorvatské firmy Maksimović, rozsudek Soudního dvora EU C-64/8, že pokuty uložené podle LSD-BG jsou v rozporu s unijním právem, a tedy neaplikovatelné. Rozsudek má zároveň dopady i na všechna otevřená řízení vedená v souvislosti s LSD-BG. V praxi to znamená, že rakouské správní orgány a správní soudy pokuty podle LSD-BG již dále nesmějí ukládat.

V případě, že je takovým správním či soudním řízením dotčena Vaše společnost, doporučujeme informace Soudního dvora v rámci řízení uplatnit. Na webových stránkách velvyslanectví je již k dispozici na vynesený rozsudek upozornění s doporučením, že je možné se podle potřeby obrátit na kompetentního právního poradce nebo informovat Velvyslanectví ČR ve Vídni.

https://www.mzv.cz/vienna/cz/obchod_a_ekonomika/akce/pokuty_ulozene_podle_rakouskeho_zakona_o.html

Zdroj: Velvyslanectví ČR v Rakousku

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora   verygoodies    ndb logo
logo DevelopmentAid main large size