Nabízíme Vám možnost jednání s Její Excelencí paní Yosry Souiden, spojeného s představením aktuálních příležitostí pro spolupráci s tuniskými firmami a tamního trhu. Setkání na RHK Brno se 25. června 2021 bude účastnit také paní Hind Gharbi, radová pro ekonomické a konzulární záležitosti na velvyslanectví Tuniska v Praze.

Dle informací Zastupitelského úřadu ČR v Tunisu je Tunisko je tradičním obchodním partnerem ČR v oblasti severní Afriky a vzájemný obrat obchodní výměny trvale roste. Tunisko je v Africe pro ČR v současné době 5. nejdůležitějším exportním trhem a 2. nejvýznamnějším dovozním partnerem.

Post-COVID-19 příležitosti pro české exportéry nabízí zejména tyto sektory:

 Automobilový průmysl

Výroba komponent pro automobilový průmysl a dovoz automobilů do Tuniska jsou pro vzájemnou obchodní výměnu mezi oběma zeměmi rozhodující. Z důvodu očekávané delokalizace výroby z Asie a geograficky výhodné poloze Tuniska se dá předpokládat další rozšíření sortimentu výroby auto/aerospace komponentů. Poptávka je po nákladních automobilech a autobusech, vzhledem k rozpočtovým restrikcím, souvisejícím s nekonvertibilitou tuniského dináru a požadavkem místního původu v rozsahu 30 %, dává smysl v souvislosti s očekávanou konsolidací Libye, asambláž.

S rozšiřováním strojírenských výrob je spojeno budování nové průmyslové infrastruktury, která přispěje k industrializaci země, které se vyhnuly dvě průmyslové revoluce. Industrializace je hlavním nástrojem vytváření národního důchodu a růstu zaměstnanosti, která zabrzdí sílící migrační tok a bude stabilizovat Tunisany v zemi. Rozsáhlé možnosti zavedení nových výrob, založených na technologickém transferu českého know-how do Tuniska, se otevírají v off shore zónách (Bizerte a Zarzis). Jejich principem je bezcelní dovoz materiálu a strojů, zaměstnání místní pracovní síly pro výrobu, určenou k dalšímu exportu do oblasti Magrebu a Sahelu.

ICT

Digitalizace, informační a komunikační technologie jsou v centru pozornosti nejen Tuniska, které se prezentuje jako lídr kontinentu, ale celé Afriky. ICT je dynamicky se rozvíjející odvětví a hybná páka inovací v transformaci tuniské administrativy i ekonomiky, v karanténě se osvědčil home office. Tunisko se nyní snaží dohnat zmeškané průmyslové revoluce alespoň na poli digitálních technologií.

Sanitární krize ukázala na nefunkčnost digitalizace státní administrativy, komerční banky budou hledat nový trh a zaměří se na retailové bankovnictví. Bezkontaktní platební styk je omezeně funkční a zasíťování optickou kabeláží představuje rozsáhlé příležitosti pro rozvoj e-commerce, který by Tunisko v době pandemie ocenilo. Digitalizace současně vytvoří podmínky k implementaci celého portfolia moderních technologií „Smart city“, disponibilních „off the shelf“, připravených k implementaci, která se rychle ukáže jako nezbytná vzhledem k populační explozi na kontinentu doprovázenou koncentrovanou urbanizací.

Textilní a obuvnický průmysl

Textil patřil dlouhodobě k tradičnímu tuniskému odvětví, Tunisku stačilo dovážet z Asie polotovary a dokončovat výrobky. Textilní průmysl je v krizi, protože dokončování již nestačí a u výsledného produktu vznikají pochybnosti o původu zboží, což má vliv na výši cla. Země potřebuje novou průmyslovou výrobu a textilní výroba je spolu se zemědělstvím tradičním nástrojem integrace tuniské ženy do průmyslového a výrobního procesu.

Předpokládané opouštění dokončování asijských polotovarů povede ke vzniku nových příležitostí pro tuniskou textilní a obuvní výrobu, založenou na výrobě celého produktu, k tomu bude země potřebovat investice, technologie a stroje. V současné době využívá autoprůmysl řemeslnou zručnost tuniských šičů pro výrobu kožených sedadel.

Vodohospodářský a odpadní průmysl

Dočišťování odpadních vod, obvykle vypouštěných do moře, je rezervou řešení hydrického stresu, kterým země po větší část roku trpí. Přečištěná odpadní voda je po úpravě využitelná jako zdroj pro zálivku zemědělských kultur, protože systém retenčních nádrží na severu země nestačí, zejména z důvodu zvýšené četnosti přívalových dešťů, které zanášejí nádrže bahnem a snižují jejich kapacitu.

Přečištění odpadní vody založené na mechanickém zachycení nečistot ve spojení s UV zářičem zajistí nezávadnou vodu vhodnou k zálivce v místě ČOV a bude významným příspěvkem k zajištění potravinové soběstačnosti, která se ukázala v podmínkách omezené mobility jako strategická nutnost. Automatizace řízení kvality vody v bazénech hotelových komplexů je oblast, která pomůže obnovit důvěru hotelových hostů v postkoronavirovém období v jejich sanitární bezpečnost.

Zdravotnický a farmaceutický průmysl

Zdravotnický sektor se potýká s rozsáhlými problémy strukturálního charakteru. V Tunisku existují vedle sebe dva systémy, chatrný státní a soukromý, na který mnoho Tunisanů, vzhledem k jeho finanční náročnosti, nedosáhne. EU poskytla Tunisku, v souvislosti se sanitární krizí dar ve výši 60 mil. EUR, co však skutečně v Tunisku chybí, jsou lékaři. Často zůstávají paramedici, kteří nejsou k výkonům, které musí provádět, certifikováni, poslední možností.

U dodávek lékařského materiálu existuje poptávka, je však nutné počítat s podmínkou technického ověření na vlastní náklady ve zkušebně a získat nejprve typové schválení, evropská certifikační značka shody je jen vhodná reference. Národním podnikem farmaceutického průmyslu je státní podnik Société des Industries pharmaceutiques de Tunisie, SIPHAT, který vyrábí léčiva z dovezených výchozích surovin, které dále tabletuje a balí.

Termín a předběžný čas setkání:  pátek 25. 6. 2021, 12:10 - 13:30, budova RHK Brno, Výstaviště 569/3, 603 00 Brno

V případě zájmu o účast na této akci prosím do 23. 6. kontaktujte RHK Brno, tel: 532 194 930, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V této souvislosti bychom Vás rovněž rádi dále informovali, že v návaznosti na naši spolupráci s obchodně-ekonomickým úsekem Velvyslanectví ČR v Tunisku a Sfax Chamber of Commerce and Industry jsme obdrželi k případnému využití českých firem pozvánku k účasti na středomořském stavebním veletrhu MEDIBAT, jehož 15. ročník proběhne 6. - 9. října 2021 v tuniském městě Sfax. Další podrobnosti ZDE

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              CZECH FUND logo

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora HKCR3  verygoodies    ndb logo