Projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí (PROPEA), pokračují  v roce 2022 svým již třetím ročníkem. K realizaci bylo schváleno celkem 16 projektů v 15 zemích po celém světě.

Nejvíce projektů se uskuteční v Asii – celkem 10. Kromě tradičních teritorií z minulých ročníků, jako jsou Čína, Indie, Japonsko nebo Vietnam, budou moci české firmy nově využívat služeb místních realizátorů i v Thajsku nebo Pákistánu. V Jižní Americe přibyla k tradičnímu Mexiku i Brazílie se svým obrovským trhem. Na Blízkém Východě pokračuje program v Izraeli a v Evropě například v Bosně a Hercegovině. Úplný výčet teritorií a poskytovaných služeb najdou české firmy na webové stránce programu.

Projekty PROPEA jsou dalším nástrojem na podporu českých firem na zahraničních trzích. Jedná se o nástroj uskutečňovaný ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí ČR s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Vláda ČR ho schválila v březnu 2020.

ROZŠÍŘENÍ SLUŽEB V ZAHRANIČÍ

Program PROPEA je financován z mezirezortního společného nástroje na podporu ekonomické diplomacie. Českým firmám umožňuje rozšíření individuálních služeb, které poskytují zastupitelské úřady a agentury CzechTrade a CzechInvest v zahraničí. Cílem programu PROPEA je podpořit trvalejší přítomnost českých firem na zahraničních trzích, poskytnout jim kvalitní služby s využitím místních odborníků a minimalizovat rizika při vstupu na zahraniční trhy.

Realizátorem projektu je místní subjekt ověřený zastupitelským úřadem, který po podpisu smlouvy se zastupitelským úřadem pro české firmy zajistí služby podle schváleného seznamu. Příkladem nejvíce využívaných služeb ze strany českých firem je zpracování obchodního plánu, právní analýzy, podpora marketingových služeb, registrace výrobků a ochranných známek nebo založení firmy v teritoriu. Služby jsou poskytovány za cenově zvýhodněných podmínek při současném spolufinancování firmami ve výši 30%.

Program PROPEA byl zahájen v roce 2020, kdy se realizoval v 10 zemích. V roce 2021 se uskutečnilo 18 projektů v 17 zemích v Asii, Evropě, Jižní Americe, Africe a na Blízkém Východě. Místní realizátoři poskytli v roce 2021 celkem 67 profesionálních služeb pro 41 českých firem a z fondu PROPEA bylo čerpáno 2,6 milionu korun.

Úplný výčet služeb poskytovaných realizátorem projektu PROPEA:

  • Zpracování obchodního plánu pro vstup na trh nebo investici
  • Zpracování právní, daňové, finanční a legislativní analýzy
  • Uvedení produktů na trh (pomoc při jednání s finančními institucemi, podpora při zřizování účtu a zajištění financování, založení firmy apod.)
  • Zajištění licencí, certifikací, registrací produktů a ochranných známek
  • Zajištění a ověření dokumentace pro import/export a logistiku
  • Vytváření a koordinace dodavatelských a partnerských sítí
  • Zajištění propagačních, marketingových a PR služeb
  • Podpora při spouštění výroby/zahájení činnosti v případě firem z oboru služeb
  • Využití technického zázemí
  • Zastupování firmy v místě (na komerční smluvní bázi mezi českou firmou a zahraničním zástupcem, bez finanční podpory z rozpočtu PROPEA)

Seznam států a zastupitelských úřadů (ZÚ), kde se PROPEA realizuje v roce 2022:

Bosna a Hercegovina (ZÚ Sarajevo)

Brazílie (Generální konzulát Sao Paulo)

Bulharsko (ZÚ Sofie)

Čína (ZÚ Peking, Generální konzulát Šanghaj)

Indie (ZÚ Dillí)

Indonésie (ZÚ Jakarta)

Izrael (ZÚ Tel Aviv)

Japonsko (ZÚ Tokio)

Maroko (ZÚ Rabat)

Mexiko (ZÚ Mexiko)

Mongolsko (ZÚ Ulánbátar)

Myanmar (ZÚ Rangún)

Pákistán (ZÚ Islámábád)

Thajsko (ZÚ Bangkok)

Vietnam (ZÚ Hanoj)

Zdroj: Odbor ekonomické diplomacie MZV

Foto: Shutterstock

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora   verygoodies    ndb logo
logo DevelopmentAid main large size