Ústředním tématem programu jeho návštěvy byla ekonomická a vědecká diplomacie a podpora zahraniční spolupráce našich firem i univerzit ze strany Ministerstva zahraničních věcí a českých ambasád. Pana náměstka do Brna 22. června 2022 doprovodili zástupce ředitele odboru ekonomické diplomacie MZV Aleš Opatrný a zvláštní zmocněnec pro vnější ekonomické vztahy Tomáš Píša.

V rámci dopoledního kulatého stolu na RHK Brno, kterého se účastnily vybrané firmy (Agdata s.r.o., GEOtest a.s., oncomed manufacturing a.s., TRL Space Systems s.r.o., Veletrhy Brno, a.s., VISIGAR s.r.o.), zástupci brněnského magistrátu a univerzit i některých jejích fakult (Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Farmaceutická fakulta MU), klastrů (Brno Space Cluster, INDUSTRY CLUSTER 4.0, STROKE Brno) či výzkumných institucí (Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně) bylo hlavním cílem zejména představit nástroje ekonomické / vědecké diplomacie využitelné pro internacionalizaci obchodu, vědy, výzkumu a inovací a vyslechnout si náměty, potřeby a zkušenosti všech přítomných.

Během diskuze byl potvrzen zájem a poptávka po ucelenějších českých řešeních, kdy vyšší přidaná hodnota a komplexnost umožňují dosáhnout i na vzdálenější trhy. Ekonomická diplomacie navíc není agendou jednoho ministerstva, ale týmovou prací a úkolem pro všechny zainteresované aktéry a resorty. Nejnověji se do ní řadí také věda a výzkum. Významnou součástí je také zahraniční rozvojová spolupráce, která může být prvním krokem k seznámení se se situací v rozvojové zemi, zmapování potenciálu a přípravě referenčního projektu s financováním například z evropských zdrojů nebo mezinárodních finančních institucí. Reference z úspěšných projektů českých firem v Africe a Asii například v oblasti zdravotnictví, infrastruktury, životního prostředí a bezpečnosti jsou povzbuzením, že z aktuální krize můžeme vyjít společně a posíleni. Ekonomická diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR spolu se svými 116 zastoupeními po celém světě je plně připravena asistovat českým podnikatelům v této nelehké době.

Celodenní program, který jsme pro reprezentanty MZV připravili, poté pokračoval schůzkou na Nové radnici s primátorkou statutárního města Brna, Markétou Vaňkovou. Návazně následovala prohlídka Kybernetického polygonu neboli KYPO CRP – Cyber Range Platform. Jde o virtuální prostředí pro praktické vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti, které je v provozu od roku 2015. Na Fakultu informatiky MU se kvůli němu sjíždějí zájemci z celého světa. „Ajťáci z Masaryčky“ tak měli příležitost podělit se o své know-how, které sdílí mj. s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, podniky jako jsou E.ON a ČEPS nebo dokonce se zástupci armády Spojených států amerických. Druhá odpolední exkurze pak mířila do sídla G.L.Electronic s.r.o. Firma která již přes 14 let nabízí kompletní realizaci Hi-Rel elektronických přístrojů a kabelových svazků v průmyslovém sektoru aerospace, jim zde představila svou výrobu a integraci jednotlivých zařízení, probíhající v rámci ESA standardů a norem ECSS v certifikovaných čistých prostorech ISO 8 v Brně. Finálním bodem agendy byla návštěva Jihomoravského inovačního centra a jednání s ředitelem JIC, Petrem Chládkem.

Pokud máte zájem získat další informace o službách ekonomické diplomacie, podívejte se na web http://www.export.cz/ nebo nás neváhejte kontaktovat:  O. Hrdlička, tel.: 532 194 918, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora   verygoodies    ndb logo
logo DevelopmentAid main large size